התקן למניעת הריון בלרין - יתרונות השימוש

 

לרוב ההתקנים למניעת היריון הקיימים בעולם ישנה צורה של האות T. התקנים אלה הם דו-ממדיים ושטוחים. כאשר הם מוכנסים לרחם, שהוא איבר תלת ממדי ובעל חלל, ישנו סיכון גבוה יותר שההתקן למניעת הריון ימצא במנח לא נכון בתוך הרחם.

 

במחקר שבדק באמצעות אולטרסאונד תלת ממדי קבוצה של 167 נשים שנשאו התקן תוך רחמי בצורת T (חלקם מכילים נחושת וחלקם הורמון), התגלה כי בכ- 17% מהנשים (21 נשים) ההתקן למניעת הריון נמצא במנח לא תקין בחלל הרחם. כמו כן, במקרים הללו, לעיתים קצותיו החדים של ההתקן התוך רחמי היו תקועים בתוך דופן הרחם וברוב המכריע (75%) של אותן הנשים גרמו לכאבים ולדימומים קשים. בנוסף, 20 מתוך 21 הנשים דיווחו על הקלה משמעותית של הסימפטומים לאחר הסרה של ההתקן התוך רחמי*.

כדי לפתור בעיה זו, פותח הבלרין (Ballerine), התקן תוך רחמי שצורתו כדורית, שהתאמתו בתוך חלל תלת ממדי היא אופטימאלית. התקן תוך רחמי ללא הורמונים בלרין מתאים את עצמו למבנה חלל הרחם של האישה בזכות גמישותו.

 

 

התקן תוך רחמי בלרין

התקן T במנח לא תקין                                       
 

למבנה הכדורי של התקן למניעת הריון בלרין יתרונות רבים

 

הובלת התקן תוך רחמי בלרין (Ballerine) לתוך הרחם מתבצעת באמצעות צינורית פלסטית, בדומה להתקנת התקנים אחרים. אולם ישנם מספר יתרונות הנובעים מהמבנה המכני של ההתקן למניעת הריון :

  • החדרה קלה יותר של ההתקן למניעת הריון – קוטר הצינורית קטן ביותר - 3.2 מ"מ. לעומתו, ההתקן ההורמונלי שמיועד לנערות מוחדר עם צינורית שקוטרה 3.8 מ"מ. חשיבות הקוטר היא בהחדרה פחות מכאיבה לאישה ונוחה יותר לרופא.
  • סכנה מופחתת לחירור דופן הרחם – בעת שחרור ההתקן מתוך צינורית ההתקנה לתוך הרחם, התנועה שלו היא תנועה אחורית, כלומר ההתקן איננו "נתקע" בדופן הרחם אלא משוחרר ישירות לתוך החלל. באופן זה ישנו סיכון מופחת לחירור דופן הרחם. 
    חשוב לדעת כי חירור של דופן הרחם היא תופעה שידועה בשכיחות של 1:1,000.
    התנועה האחורית של התקן תוך רחמי בלרין (Ballerine) וכן ההתכדרות שלו לצורה של כדור גמיש והעדר קצוות חדים – מפחיתים בצורה משמעותית את הסיכון להופעת התופעות הללו**.
  • כאבי המחזור מופחתים באופן משמעותי – התקן תוך רחמי בלרין קטן יחסית (כמחצית מגודלם של התקני ה-T), גמיש, אין לו קצוות חדים העלולים לגרות את דפנות הרחם ועל כן במהלך הווסת גורם לפחות כאבים באופן משמעותי (נתון זה הוכח במחקר קליני כמובהק מבחינה סטטיסטית)**.

 

גודלו של התקן למניעת הריון בלרין בהשוואה להתקני T

  

התקן תוך רחמי ללא הורמונים

 
 
 
*Benacerraf BR, Shipp TD, Bromley B. Three-dimensional ultrasound detection of abnormally located intrauterine contraceptive devices which are a source of pelvic pain and abnormal bleeding. Ultrasound Obstet Gynecol 2009; 34:110-115
**Interim first year performance of the IUB™ SCU300A in comparison with the IUD TCU380A Intrauterine device OCON Medical LTD, April 2016
**Intrauterine devices and risk of uterine perforation: current perspectives, Open Access Journal of Contraception 2016:7